Chaotische gemeenteraad keurt OZB-verhoging Ondernemersfonds goed

TEYLIGNEN, 17 december 2015 – De financiering van een ondernemersfonds in Teylingen is donderdagavond op een merkwaardige manier afgerond. De OZB voor bedrijfspanden en andere niet-woningen wordt verhoogd. Dit brengt totaal 400.000 euro op voor het Ondernemersfonds. Coalitiepartij CDA zorgde voor een breuk met collegepartners VVD en D66 door tegen de OZB-verhoging te pleiten.

Insprekers
De woordvoerder van de Vrije Ondernemers Teylingen (VOT), Nicolet van Steijn, herhaalde dat de VOT lijnrecht tegenover de Teylinger Ondernemersvereniging (TOV) en het bestuur van het Ondernemersfonds staat. "De ongekende drammerigheid om het Ondernemersfonds in te voeren zet kwaad bloed bij veel ondernemers", aldus Van Steijn.

Esther Overweter, voorzitter van het Ondernemersfonds Teylingen, vroeg de gemeenteraad de retributieregeling, waarmee bepaalde groepen de OZB verhoging terug kunnen krijgen, aan het fonds over te laten. Zij sluit niet bij voorbaat groepen uit van het Ondernemersfonds en zegt dat het onderwijs bijvoorbeeld graag mee wil doen.

Second opinion
Het college heeft aan 2 deskundigen, mr. dr. A.W. Schep van de Erasmus Universiteit Rotterdam en Adviesbureau Van den Bosch en Partners, een second opinion ontvangen over de jurische haalbaarheid van het ondernemersfonds. Vooral de door de gemeente vooraf opgelegde voorwaarde dat agrariers, de gemeente en de zorg niet hoeven mee te betalen is een juridisch risico.

Het college stuurde pas vandaag haar mening over de second opinion en stelde voor de risico's voor kennisgeving aan te nemen omdat er slechts een klein fiscaal-juridisch risico aanwezig is.

Wethouder Brekelmans zegt dat het geringe risico dat de OZB verhoging kan worden aangevochten vooral wordt veroorzaakt doordat de gemeenteraad gemeentelijke gebouwen en zorginstellingen zelf heeft uitgesloten waardoor zij de OZB-verhoging via de retributieregeling weer terug kunnen krijgen. Het Ondernemersfonds kwam volgens Brekelmans zelf eerder met het voorstel agrariers uit te sluiten, waardoor dit minder snel een probleem is.

Van de agenda
Het CDA stelde vanavond in de gemeenteraad voor de second opinions en het oordeel van het college daarover niet te bespreken omdat deze donderdag pas verstuurd waren. De partij wilde ook de OZB-verhoging schrappen zodat het ondernemersfonds op 1 januari 2016 zonder financiering van start zou gaan. Alleen het CDA, ChristenUnie en 2 leden van Trilokaal steunden dit voorstel, waardoor het werd verworpen.

Reparatie
Vervolgens kwam de VVD met het voorstel de risico's uit de second opinions op te lossen. Het ondernemersfonds zou zelf mogen beslissen wie in aanmerking komt voor vrijstelling van betaling (de retributieregeling). Bespreking van het voorstel werd echter geblokkeerd door een meerderheid van CDA, D66, ChristenUnie en 2 leden van Trilokaal. Volten vindt de opstelling van de tegenstanders merkwaardig: "We vragen om een second opinion, maar we volgen de adviezen niet op".

Omdat Frans Nederstigt (ChristenUnie) zich in de discussie liet overtuigen van het nut van het reparatievoorstel van de VVD, werd er na schorsing voor de tweede maal gestemd over het op de agenda plaatsen van het voorstel. Nederstigt stemde voor, maar een derde van lid van Trilokaal stemde nu tegen. Omdat de tegenstanders met 1 stem verschil in de meerderheid waren, is het VVD voorstel niet besproken.

Elsbeth Koek (PvdA) heeft forse kritiek op de gang van zaken: "De coalitie heeft geen inhoudelijke visie over het nut en de noodzaak van een ondernemersfonds. Het is stuitend dat zij het op zo'n manier in de soep laten lopen. Welke consequenties trekt de coalitie hieruit?"

OZB
Het CDA heeft bij de vaststelling van de belastingverordening een amendement ingediend om de OZB-verhoging voor het Ondernemersfonds te laten vervallen. Tewis Zandbergen (CDA) vreest dat wanneer tegenstanders de belastingverordening aanvechten, de volledige 1,7 miljoen aan OZB opbrengsten nietig verklaard kan worden.

Wethouder Van Velzen waarschuwde het CDA dat de 4 ton bijdrage al aan het Ondernemersfonds is toegezegd. Als de OZB niet wordt verhoogd dan zou het bedrag uit de gemeentebegroting moeten worden betaald. Uiteindelijk stemden alleen het CDA, ChristenUnie en 3 leden van Trilokaal voor het amdendement, waardoor het werd verworpen.

De belastingverhoging van totaal 4 ton voor het Ondernemersfonds is nu vastgesteld en het fonds gaat op 1 januari van start. Omdat het CDA en de VVD elkaars voorstellen hebben gedwarsboomd, kampt het ondernemersfonds met 'een gering risico dat een belastingrechter in een geschil over een OZB-aanslag hierover een negatief oordeel zal geven'.