REGIO, 10 februari – Agrarische bedrijven die werken aan het landschap en hun bedrijf openstellen voor recreanten, leveren ook een bijdrage aan de toeristische aantrekkelijkheid van de streek. Agrotoerisme is goed voor de regionale economie en het kan de kans op verdere verstedelijking van de Bollenstreek verkleinen. Dat was de conclusie tijdens de jaarvergadering afgelopen woensdag van de Agrarische Natuur- en Landschapsvereniging Geestgrond (ANLV).
Geestgrond is in 1999 is opgericht en telt inmiddels zo’n zestig leden, zowel agrariërs als burgers. Zij werken samen aan verbetering van de natuur- en landschapswaarden in het agrarisch landschap van de Duin- en Bollenstreek. De jaarvergadering van Geestgrond in Lisse was geheel gewijd aan het thema Agrotoerisme.
Toerisme
Carla Kieft (interim-directeur van de VVV Holland Rijnland) hield een inleiding over de noodzaak tot verbreding van toerisme en recreatie in de Duin- en Bollenstreek: “De helft van de vakanties van Nederlanders bestaat uit korte vakanties en dagtrips in eigen land. Naast het toerisme naar de kust, de bollenvelden en de steden, is er steeds meer behoefte aan recreatie buiten het vakantieseizoen, waar ook nog een educatieve kant aan zit. Er is veel vraag naar arrangementen en wandel- en fietsroutes langs musea, landgoederen, boerderijen en kwekerijen, dus de Duin- en Bollenstreek leent zich daar goed voor.”
Bollenteelt
Willy Kempen van de KAVB, de belangenvereniging van bloembollenkwekers, legde uit dat ook de bollensector steeds meer oog heeft voor recreatie. ‘’Tijdens de jaarlijkse Open Dag Bollenteelt in augustus kan iedereen een kijkje nemen in de opengestelde kwekerijen en binnenkort gaan we van start met ‘Beleef de Bollenstreek’. Daaraan werken 16 agrarische bedrijven mee, die hun kwekerij of exportbedrijf op afspraak voor groepen openstellen. Ook tijdens de Week van de Bollenstreek en de Week van de Kleurige Kust zijn er in de agrarische bedrijven speciale evenementen.”
Nadelen
José van Miltenburg van Natuurlijk Platteland West ging in op de voor- en nadelen van agrotoerisme voor de agrariërs. “De boer of de kweker moet er tijd in steken, de vergoeding die agrariërs kunnen krijgen voor bijvoorbeeld wandelpaden is laag en ze lopen de kans op schade of ziekte aan dieren en gewas. Maar daar kun je maatregelen voor treffen. Agrotoerisme biedt ook kansen voor bedrijfsverbreding en het toont de maatschappelijke betrokkenheid agrarische bedrijven. Als ze inspelen op wandel- of fietsroutes en arrangementen met bijvoorbeeld sportieve evenementen, huisverkoop of logies bij de boer, zijn er hele leuke plannen te bedenken.”
Bollenstad
