REGIO, 14 februari – Politie Hollands Midden constateert dat de mogelijkheid om in een aantal gevallen via de telefoon aangifte te doen in een behoefte voorziet. De eerste drie maanden vanaf de start in november 2005 maakten al meer dan 450 mensen gebruik van deze mogelijkheid. Aangevers beoordelen het als positief en zien het als een prima service. Door het aanbieden van deze mogelijkheid hoopt de politie dat de bereidheid tot het doen van aangifte verder omhoog gaat. De telefonische aangifte is gekomen naast het doen van aangifte via internet of aan het politiebureau.
Politie Hollands Midden wilde de drempel tot het doen van aangifte verder verlagen door in een aantal gevallen de gedupeerde de mogelijkheid te geven om bij wijze van spreken vanuit de luie op een door hem zelf gekozen tijdstip aangifte te doen. Naast de mogelijkheid die er al was om via internet aangifte te doen, kwam daar in november 2005 telefonische aangifte bij. Door deze extra service via het Landelijk Telefoonnummer Politie 0900-8844 aan te bieden hoopt de politie dat slachtoffers van criminaliteit meer naar de politie stappen. De politie krijgt daarmee meer zicht op wat zich in de regio afspeelt waardoor gewerkt kan worden aan een gerichte aanpak van de problemen.
Telefonische aangifte doen via 0900-8844
Dit kan in de volgende gevallen:
– bij diefstal van een fiets, snor- of bromfiets
– bij diefstal vanaf of uit een auto of vernieling daarvan
– bij vernieling in het openbaar vervoer, aan een gebouw of van goederen
– bij een winkeldiefstal zonder dat iets bekend is van dader(s).
Niet als…
Niet in al van deze gevallen kan telefonisch aangifte gedaan worden. Het kan niet als er geweld tegen personen is gebruikt of dat de dader of een signalement van hem bekend is. Ook kan het niet als een rijbewijs, een paspoort, officiële identiteitskaarten en kentekenbewijzen zijn gestolen. In die gevallen moet nog steeds de gang naar een politiebureau worden gemaakt .
Hoe werkt telefonische aangifte
De gedupeerde belt naar 0900-8844 en meldt wat er gebeurd is. Naast het advies om altijd aangifte te doen worden daarvoor de mogelijkheden uitgelegd. Als gekozen wordt om dit telefonisch te doen, wordt een terugbelafspraak gemaakt. De aangever geeft dan aan op welk uur van de dag of avond hij gebeld wenst te worden. Deze werkwijze bespaard de aangever belkosten, voor de politie is het soms niet altijd direct mogelijk om de aangifte op te nemen en het voorkomt eventuele valse aangiften. Op het afgesproken uur wordt de aangever door de politie gebeld en de aangifte opgenomen. Dit gesprek duurt ongeveer een kwartier. De aangever ontvangt na enige dagen een kopie van de aangifte thuisgestuurd.
