Voor hun eigen veiligheid: handhavers krijgen bodycams op hun uniform (video)

TEYLINGEN, 3 november 2022 – Met ingang van 1 januari 2023 zullen de buitengewoon opsporings ambtenaren (boa’s) oftewel handhavers in de gemeente Teylingen voorzien zijn van zogenaamde bodycams, camera’s op hun uniform.

Het belangrijkste doel om deze aan te schaffen, is het tegengaan van geweld tegen de handhavers. Uit onderzoek is gebleken dat de camera’s een preventieve werking hebben: ze hebben een de-escalerend effect op het gedrag van mensen. De gemeente ziet de zorg voor de veiligheid van handhavers als een belangrijke arbeidsvoorwaarde en heeft dan ook besloten de bodycams begin volgend jaar in de te voeren.

Criminaliteit is niet meer alleen iets van de grote steden, ook de gebieden daar buiten en de dorpen krijgen er steeds meer mee te maken. Ook in Teylingen wordt de handhaving van regels niet altijd positief beleefd. Agressie komt bijvoorbeeld voor bij het uitdelen van parkeerboetes, bezoeken van hangplekken in de avond en andere situaties waarbij gehandhaafd moet worden.

De camera’s worden gebruikt volgens het zogenaamde Protocol Bodycam, een soort privacyreglement. Daarin is onder andere vastgelegd hoe er met de camera gewerkt wordt. Zo mag er alleen in de openbare ruimte en in openbare gebouwen worden gefilmd. Daarnaast wordt er onder andere in geregeld wie toegang tot de beelden hebben en hoelang ze bewaard worden. De camera’s staan continu aan en de beelden worden veiliggesteld wanneer de handhaver op de opnameknop drukt. De handhaver zal het altijd zeggen wanneer hij die knop gaat indrukken.

Ook in Lisse en Hillegom krijgen handhavers bodycams.