VOORHOUT, 8 mei 2023 – Tientallen omwonenden van park Molentocht in Voorhout keren zich tegen het drie meter hoge beeld van een eend dat in het park in de wijk Hooghkamer komt te staan. Het kunstwerk “Le Canard Fabuleux” is een ontwerp van kunstenaarsduo Dedden en Keizer uit Deventer, ook bekend als de Space Cowboys. Het beeld komt er op advies van de gemeentelijke kunstcommissie, aangevuld met drie wijkbewoners. Maar veel andere wijkbewoners zien het kunstwerk niet zitten.
In een enquête die de heer Amersfoort in de wijk deed bleek dat van de 55 ondervraagde buurtbewoners, 46 tegen de komst van het kunstwerk zijn. Volgens Amersfoort roept het beeld bij de bewoners gevoelens op van eenzaamheid, gevangenheid, depressie, verdriet en dood. “Het is alsof de overheid een heel verdrietig beeld in de vensterbank van de bewoners zet, en zegt: zolang je hier woont mag je dit niet weghalen en moet je ernaar kijken, elke keer dat je uit het raam kijkt”, zo schrijft Amersfoort in een brief aan de gemeente.
Volgens de woordvoerder van de buurtbewoners moet er dan ook naar een ander kunstwerk worden gezocht, waar wel draagvlak voor is: “Als de kunstcommissie de aard van het park en het karakter van de buurt en de bewoners rondom het park goed had doorgrond was namelijk nooit voor een dergelijk werk gekozen.”
De gemeente wil wel in gesprek gaan met de bezwaarmakers over mogelijke “kleine aanpassingen” aan het beeld en de brief van de omwonenden staat ook op de agenda van de Commissie Ruimte voor komende maandagavond. Maar Amersfoort vraagt zich af in hoeverre kleine aanpassingen een verschil kunnen maken.
