REGIO, 19 juni 2012 – Kostenbesparing, kwaliteitsverbetering en risicovermindering. Deze resultaten liggen in het verschiet bij de samenwerking die de gemeenten Teylingen, Katwijk en Noordwijk zijn aangegaan op het gebied van beheer en onderhoud van de openbare ruimte. De samenwerking betreft de onderdelen riolering, gladheidsbestrijding en onderhoudswerk aan de openbare weg. Maandag tekenden de wethouders Leo van der Zon van Teylingen, Gerard Mostert van Katwijk en Martijn Vroom van Noordwijk hiervoor een overeenkomst. (Foto: Mariska de Graaff)
De samenwerking maakt een efficiënter gebruik van materieel en middelen mogelijk. Hetzelfde geldt voor de inzet van medewerkers. Door bundeling van krachten kan in huis specialisatie en differentiatie plaatsvinden. Elk van de drie gemeenten neemt de coördinatie op zich van één werkveld, te weten: gladheidsbestrijding door Teylingen, wegbeheer door Katwijk en rioleringen door Noordwijk. De bestuurlijke afstemming ligt bij een stuurgroep met daarin de verantwoordelijke wethouders van de drie gemeenten.
Regiegroep
De organisatorische aansturing vindt plaats door een regiegroep, waarin de drie afdelingshoofden zitting hebben. Dit jaar bedragen de organisatiekosten €125.000,–. Deze kosten vallen in 2012 weg tegen de geraamde besparingen. In de jaren daarna zijn de revenuen van de samenwerking in te zetten als extra besparing, of ter verbetering van de kwaliteit. Bij de evaluatie in 2013 ontstaat hierover meer inzicht.
Stap
Voor de gemeenten Katwijk en Noordwijk sluit dit nieuwe partnerschap aan op de al bestaande samenwerking in de gemeenschappelijke milieustraat en binnenkort de gezamenlijke huisvesting voor de buitendiensten. Met deze nieuwe stap op het gebied van wegbeheer, rioleringen en gladheidsbestrijding komen gaandeweg aanvullende onderdelen in beeld. Het inkopen van ingenieursdiensten, de afvalinzameling, GEO-informatie en vacaturevervulling zijn hier voorbeelden van.
Samenwerking
Wethouder van der Zon (Teylingen): “Onze handtekeningen formaliseren een samenwerking die feitelijk al is begonnen. Andere gemeenten zijn welkom om aan te haken, maar we daar zijn we niet op gaan wachten.” Wethouder Mostert (Katwijk) vult aan “We hebben al goede ervaringen opgedaan. Als je bereid bent van elkaars sterke punten te leren wordt de meerwaarde alleen maar groter.”. Volgens wethouder Vroom (Noordwijk) is deze samenwerking gebaseerd op goed lopende specialismen. "Daarom moeten de gemeenten de verantwoordelijkheden ook aan elkaar willen overlaten, zonder daarvoor weer een heel vergadercircuit op te tuigen.”
