Organisatie Leede Concert overweegt juridische stappen tegen politie

WARMOND, 22 juni 2012 – “Waarom?” Dat is de vraag die voorzitter Ron van Eijk van  de vereniging Vrienden in Warmond meerdere keren stelt als hij zijn verhaal vertelt over de gewelddadigheden na het Leede Concert van afgelopen woensdag. “Waarom moest er vanaf het begin zo’n grote politiemacht aanwezig zijn? Waarom moest er met zo veel geweld worden ingegrepen toen op één van de boten na twaalf uur nog muziek klonk en waarom werd de verhuurder van de sloepen met zo veel geweld tegengehouden en gearresteerd toen hij wilde voorkomen dat de politie zijn boten beschadigde?” (Door: Bart Kool)

Na de zevende editie van Het Leede Concert kwam het woensdagnacht tot een treffen tussen politie en bezoekers die het Park Groot Leerust niet wilden verlaten. Een agent werd daarbij mishandeld door een aantal bezoekers. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen aan zijn verwondingen. Er zijn door de politie vier aanhoudingen verricht.

Overmacht

Volgens Van Eijk werden de bezoekers van het concert bij aanvang al geconfronteerd met een enorme overmacht aan politie. De politie hield die avond alcoholcontroles op het water en op het land. Bij eerdere edities van het concert was volgens de politie gebleken dat er veel alcohol werd genuttigd door bezoekers. Over de Leede voeren verschillende politieboten. Volgens Van Eijk ontstond hierdoor een grimmige en dreigende sfeer.

Geweld

Toch verliep het concert in een feestelijke stemming. Even voor 24:00 uur klonken de laatste klanken van de DJ en ging volgens de voorzitter de bar dicht. De eerste escalatie kwam volgens Van Eijk toen daarna op twee boten nog muziek klonk. “Op één boot ging de muziek na een waarschuwing snel uit, maar op de andere niet. Ik was in de veronderstelling dat dit als een nachtkaars uit zou gaan, maar de politie voer op de boot in en heeft de twee opvarenden met veel geweld afgevoerd. Ik begrijp niet waarom ons als organisatie niet is gevraagd in te grijpen?”, zo stelt Van Eijk.

Pepperspray

Dit politie-optreden leidde tot een tweede escalatie op de wal. Het publiek begon tegen de politie te roepen “Doe effe normaal man, waar slaat dit op? “ De verhuurder van de sloepen en zijn zoon probeerde volgens Van Eijk bij hun boten te komen, om verdere beschadiging door de politie te voorkomen, maar werden met pepperspray en de wapenstok
tegengehouden. De verhuurder werd gearresteerd en zit nog vast.

Wurgen
Bij de schermutselingen rond deze aanhouding werden verschillende bezoekers tegen de grond gegooid en raakte een agent gewond. Zijn wapenstok en pepperspray werden ontvreemd, maar deze zijn volgens Van Eijk inmiddels bij de politie terug bezorgd. Het is hem niet duidelijk of de verhuurder of andere aanwezigen daadwerkelijk geprobeerd hebben een agent te wurgen, zoals de politie in een persverklaring stelt. er zijn volgens hem inmiddels videobeelden opgedoken waarop te zien is hoe juist de botenverhuurder door 4 agenten in de mangel wordt genomen.

Juridische stappen
De voorzitter van de vereniging Vrienden in Warmond vraagt zich nog steeds af waarom de politie met zoveel geweld moest optreden tegen een publiek dat vooral bestond uit 40-plussers.”De politie moet zich echt achter de oren krabben. Wij willen hierover een onderhoud met de burgemeester en beraden ons ook op juridische stappen tegen de
politie. We hebben inmiddels veel filmmateriaal verzameld waarop het politieoptreden te zien is.”

Onderzoek
Burgemeester Schelberg heeft donderdagavond in de gemeenteraad op vragen van de VVD-fractie aangegeven dat hij de politie om tekst en uitleg heeft gevraagd. Pas als die er is, wil de burgemeester een uitspraak doen over de vraag of het politieoptreden proportioneel was. Ron van Eijk heeft wel vertrouwen in het politie-onderzoek. Hij wil
vooral één vraag beantwoord zien: Waarom?

Zie ook:
Agent mishandeld na afloop Leede Concert
Gare du Nord spettert op Leede Concert