WARMOND, 25 juni 2011 – De brandweer controleerde dinsdagavond of het recreatieterrein van De Hoflee in Warmond volledig bereikbaar is voor blusvoertuigen. De brandveiligheid van het terrein is de afgelopen tijd verbeterd. Dit was de voorwaarde om een deel van de bezitters van een recreatiewoning op De Hofllee toe te staan deze woning permanent te bewonen. (Foto’s: Laurens Lindhout)
Deze bereikbaarheid heeft de nodige investeringen van de eigenaren van het terrein gevergd, zoals het vervangen van een brug, het aanbrengen van verhardingen en het slaan van een waterput. Daarnaast zijn veel bewoners op dit moment doende met het treffen van brandwerende voorzieningen in hun verblijven.

Het recreatieterrein heeft niet 1 eigenaar of beheerder, omdat alle percelen individueel zijn verkocht. Daardoor, en ook vanwege het te beperkte toezicht in het verleden vanuit de gemeente Warmond, is een diversiteit aan bebouwing en inrichting van de percelen ontstaan. Ook is op grote schaal een situatie gegroeid van permanente bewoning. Het kleinschalige, recreatieve karakter van het terrein is goeddeels verdwenen. Bovendien is het recreatieterrein, vanwege met name diversiteit en omvang van de bebouwing, niet brandveilig.
Handhaving
Vorig jaar heeft het college van B&W een beleidsnotitie vastgesteld waarin een toekomstvisie over de aard en omvang van het terrein is beschreven. Aan de hand van deze visie en de bevindingen op het gebied van brandveiligheid zijn een aantal handhavingstappen afgesproken. Deze stappen moeten gezet worden om De Hoflee brandveilig te maken en dit terrein weer een recreatief en kleinschalig karakter te geven die past in de omgeving. Dit alles in goede samenwerking met de Vereniging van eigenaren De Hoflee en de brandweer.

De eerste stap is de verbetering van de brandveiligheid met het oog op de bereikbaarheid van blusvoertuigen. Er is daartoe een nieuwe brug aangelegd, een waterput geslagen en op diverse plaatsen zijn verhardingen aangebracht of vernieuwd. De Vereniging van Eigenaren heeft dit voortvarend opgepakt.

Bij een tweede stap gaat het erom dat alle eigenaren, zowel recreanten als bewoners, de kampeermiddelen in overeenstemming brengen met de wettelijke veiligheidseisen (Bouwbesluit). Alle eigenaren hebben een brief gekregen met daarin de vereiste te nemen maatregelen. Veel eigenaren zijn al druk in de weer met het brandveilig maken van hun perceel.
De laatste stap is de beëindiging van de illegale permanente bewoning. Aansluitend op landelijke wettelijke ontwikkelingen en jurisprudentie verleent de gemeente onder specifieke voorwaarden een toestemming aan de huidige bewoners om te kunnen blijven wonen. Een belangrijke voorwaarde is dat men uiterlijk op 31 oktober 2003 al permanent woonde op het terrein. De toestemmingen zijn persoonsgebonden. Dat wil zeggen dat deze niet overgaat op kinderen, nieuwe partners of andere rechtsopvolgers. Zodra de houder van de toestemming naar elders verhuist, of in geval van overlijden, vervalt de toestemming definitief en wordt niet meer. Bewoners die voor een toestemming in aanmerking komen moeten ook de brandveiligheid (tweede stap) op orde hebben.

Een deel van de bewoners heeft dat voor elkaar, en die kregen dinsdag de toestemming uitgereikt door burgemeester Schelberg. Een ander deel zal de komende maanden de maatregelen treffen, en krijgen de toestemming dan alsnog. De mensen die later zijn komen wonen dan de datum van 31 oktober 2003 zullen moeten verhuizen. Wel krijgen zij een overgangstermijn van een jaar.
