TEYLINGEN, 7 november 2026 – Donderdagavond werd tijdens een raadsvergadering in Sassenheim de begroting voor de komende jaren door de gemeenteraad goedgekeurd. De raad vroeg daarbij om meer aandacht voor cyberweerbaarheid. Archieffoto Hubert Heuzen
De gemeenteraad heeft op initiatief van Trilokaal aan het college gevraagd om in de begroting voortaan ook aandacht te gaan besteden aan de belangrijkste ontwikkelingen, het actuele dreigingsbeeld en specifieke ontwikkelingen die van invloed zijn op de cyberrisico-inschatting. Daarnaast wil men eventuele wijzigingen in kans- en impactinschatting ten opzichte van het voorgaande jaar kunnen zien.
Verder wil de raad ook op andere momenten dan bij de begrotingsbehandeling over informatiebeveiliging en cyberweerbaarheid geïnformeerd worden. In die informatie moet dan een expliciet oordeel zitten over de mate waarin de informatiebeveiliging en cyberweerbaarheid binnen de gemeente op orde is. Alleen de Partij voor Teylingen was tegen dit idee. Die wilde eerst een advies afwachten van een bestaande klankbordwerkgroep ICT.
Gas op verkeersveiligheid
De acties van de raad rond cyberweerbaarheid waren toekomstgericht. Daarnaast vond er echter ook een concrete wijziging plaats in de begroting zelf, zoals die donderdagavond voorlag. De raad bleek namelijk een beetje moe te worden van al die onderzoeken op het gebied van verkeersveiligheid en vond dat de schop meer de grond in moest. Daarom schrapte men op initiatief van de VVD een incidentele uitgave van ruim 30.000 euro die bestemd was voor verkenning van de mobiliteit in Teylingen. Ook een structureel bedrag van ruim 77.000 euro voor vraagstukken op het gebied van mobiliteit en bereikbaarheid werd geschrapt. Dit alles onder het motto “gas op verkeersveiligheid”. Voor PRO en D66 was het een stap te ver. Beide partijen konden zich niet in deze aanpassing vinden. PRO meldde dat er al een uitvoeringsplanning in de pijplijn zat. Ook de kosten voor de uitvoering ervan zijn al gedekt.
Klimaat
De aangepaste begroting van rond de 120 miljoen werd uiteindelijk door de raad breed gesteund. Alleen de FVD was tegen. Volgens woordvoerder Nick Severs had dit college er nooit mogen zitten. Dit omdat volgens hem de grote winst van de FVD bij de coalitievorming totaal genegeerd is en FVD dus in het college had moeten zitten. De begroting van dit college gaat onder andere over klimaat maatregelen en volgens FVD is dat weggegooid geld omdat de Teylingse bijdrage aan klimaatverbetering verwaarloosbaar klein is. De partij was danook blij dat hun motie over het inzichtelijk maken van de klimaatkosten werd aangenomen. Al was het maar net, met 13 voor en 12 tegen. Tegen waren CDA, D66 en PRO.
Spaarpot is minimaal gevuld
De begroting van Teylingen kent voor 2027 een structureel overschot van een ruim drie ton. De jaren daarna ontstaat echter een miljoenen tekort. Daarbij komt nog dat de Teylingse spaarpot, de reserve, inmiddels op het laagste niveau is gekomen dat nog acceptabel is. Ongeveer 17 miljoen. Wethouder Volten merkte daarover op dat het de komende jaren lastig zal worden om een sluitende begroting te krijgen. Zij zei ook dat er dingen aankomen die niet zo goed te berekenen zijn zoals de gevolgen van de stikstofproblematiek en de netcongestie. De gemeenteraad ziet die problemen ook wel aankomen en besloot daarom op initiatief van het CDA om het college te vragen een strategische financiële toekomstverkenning te doen. Die moet uiterlijk 1 juni gereed zijn en een tijdslijn bevatten met de grootste trends, ontwikkelingen en opgaven die de financiën van Teylingen raken. Iets wat in ieder geval moeten worden meegenomen zijn de kosten van het sociaal domein, denk daarbij aan de Jeugdzorg. Verder moet er in de verkenning aandacht zijn voor de beheer- en onderhoudsplannen, het integraal huisvestingsplan, de nieuwbouw van de Wasbeek, de bibliotheek in Voorhout, lopende grote projecten, de eigen inkomsten en mogelijkheden om eventueel meer geld binnen te halen. De raad wil deze verkenning gebruiken om de financiële situatie in Teylingen goed onderbouwd te kunnen bespreken.
Belastingplan
Nu de begroting is goedgekeurd, volgt in december de behandeling van “het locale belastingplan”, de belastingverordeningen. De Teyding zal uiteraard ook daarover berichten.
