WARMOND, 14 september 2011 – Het thema van de Open Monumentendag, afgelopen zaterdag, was ‘herbestemming’. Enkele omwonenden van de in 2006 door brand aangetaste huizen op Dorpstraat nummer 31 en 33 in Warmond maakten van de dag gebruik om meer informatie te geven over de boeiende geschiedenis van deze centrale plek in Warmond.
Op de afrastering van het braakliggende terrein met twee schuren, tegenover het pleintje met de pomp, hadden zij teksten met ‘wist u dat…’ aangebracht. Wist u bijvoorbeeld dat op nummer 33 de herberg ‘het Wapen van Leyden’ op het pleintje stond? In dezelfde tijd dat Jan Steen in Warmond woonde, de schilder die graag herbergen schilderde.
Herbestemming
De twee stenen schuren aan de Straat ter Leede ontsprongen in 2006 de brand, zij horen bij Dorpsstraat 31 en 33. Herbestemming hiervoor is, in tegenstelling tot de inmiddels afgebroken huizen, nog wel mogelijk. Dit past bovendien bij het bestemmingsplan en het beschermd dorpsgezicht. Ook de Monumenten- en welstandscommissie en de voormalige Rijksdienst voor de monumentenzorg (later de RACM en de huidige RCE) pleitten in eerste instantie voor behoud van de schuren aan de Straat ter Leede. In het nieuwbouwplan van de projectontwikkelaar wordt hier echter geen rekening mee gehouden. Op de plek van de schuren staan garageboxen getekend.
Ontwerpwedstrijd
Op Open Monumentendag kregen voorbijgangers zelf de kans om een ontwerp te maken voor de bouwkavel. Ze konden namelijk meedoen aan een ontwerpwedstrijd die de omwonenden hadden uitgeschreven. Het herbouwen van de oude gevelwand of een openbare ruimte waren veelgehoorde wensen. Onder het mom dat herbestemmen om creativiteit vraagt, pakten groot en klein een penseel of potlood. De resultaten waren verrassend. Van binnenhaventje met hergegraven grachtje naar de Leede, bloemenpark met vijver, speeltuinen tot ‘multifunctionele bestemming gezocht’ voor één groot huis met ruime veranda’s. Zelfs meerdere herbergen kregen vorm op het papier. En in de schuren? Kunstworkshops voor kids, kamers voor de herberg, winkeltjes, wijnproeverij of starterwoningen.
Meedoen met de ontwerpwedstrijd is nog steeds mogelijk! Ontwerp een bestemming, maak een foto of scan en e-mail deze naar herbestemmenishot@gmail.com o.v.v. uw naam. De resultaten worden op 1 oktober beoordeeld door driekoppige jury en de winnaar ontvangt een bon t.w.v. 25 euro.
