TEYLINGEN/WARMOND, 29 mei 2025 – De raad van de gemeente Teylingen heeft gisteravond het plan van aanpak besproken voor de oplossing van de Teylingse pachtkwestie. Die nieuwe aanpak kenmerkt zich door transparantie, openbaarheid en overleg met echt alle betrokkenen. De raad besloot 130.000 euro uit de reserves te halen om het proces dit keer in goede banen te kunnen geleiden. Archieffoto
In de nieuwe aanpak wordt tegemoet gekomen aan zo ongeveer alle opmerkingen die de boeren en andere organisaties hebben geuit over het proces. Ook de opmerkingen van de gemeenteraadsleden worden meegenomen. Uiteindelijk waren alleen Forum voor Democratie en de Partij voor Teylingen niet tevreden. Die laatste partij vond het onder andere zonde om dit geld uit te geven omdat er een nieuwe pachtwet aan zit te komen en wachten daarop wellicht verstandiger zou zijn. Forum was niet tevreden omdat een aantal moties niet werd aangenomen.
Dat waren er drie. Die dus allemaal in de prullenbak verdwenen. De eerste, ingediend door het CDA en FvD, vroeg het college om maximaal in te zetten op één-op-één-verpachting (uniciteit) waar juridisch toegestaan en dit als uitgangspunt te hanteren. Wethouder Volten zei dit al mee te nemen. In feite werd de motie dus als overbodig bestempeld. Datzelfde gold voor de tweede motie, die vroeg om waar mogelijk in het verpachtingsproces voorrang te geven aan lokale boeren en zittende pachters. Deze motie werd eveneens ingediend door FvD en CDA. Een derde motie, ingediend door FVD, werd eveneens bestempeld als overbodig. Daarin werd gevraagd om in het op te stellen monitorings- en handhavingsplan expliciet op te nemen dat de beoordeling van (duurzaamheids)doelen primair plaatsvindt op basis van empirisch vastgestelde gegevens in het veld. Dit om te voorkomen dat pachtvoorwaarden zouden worden gehandhaafd of aangepast op basis van abstracte modellen of theoretische aannames. Kortom “meten is weten”. Wethouder Volten zei dat dit al zo geregeld was.
Het college is momenteel al bezig met de eerste fase (genaamd fase nul) van de uitvoering van het nieuwe plan van aanpak. Een onderzoeksfase, om bijvoorbeeld te kijken wat er allemaal wel en niet mogelijk is rond dat eerder genoemde een-op-een verpachten. Maar ook om te analyseren wie er allemaal bij het proces betrokken moeten worden. Als die fase is afgerond wordt de raad weer bijgepraat.
Opvallend bij het debat in deze raadsvergadering was de inbreng van Trilokaal, de partij van de opgestapte wethouder Hooij. De partij was in de zaal aanwezig maar voerde het woord niet. Er viel van hun kant geen woord over zowel het raadsvoorstel als de ingediende moties. Daardoor konden de andere fracties ook niet met hen debatteren. De input ontbrak immers. Zij stemden uiteindelijk wel mee: en wel voor het raadsvoorstel en tegen de ingediende moties.
Eind april presenteerde het college het nieuwe plan van aanpak. De Teyding sprak direct na die presentatie met wethouder Volten over het pachtkwestie en het nieuwe plan van aanpak, waarin geleerde lessen zijn vertaald.
