TEYLINGEN, 18 februari 2026 – Er doen in Teylingen 9 partijen mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Zij hebben totaal 147 kandidaten op hun lijsten staan voor de 25 zetels in de raad die Teylingen rijk is. En dan te bedenken dat het er 10 zouden zijn geweest als GroenLinks en PvdA niet waren gaan samenwerken. Hoe zijn de lijsten samengesteld? De Teyding ging turven. Archieffoto
Van de 147 kandidaten komen er 81 uit Voorhout, 45 uit Sassenheim en 21 uit Warmond. Van al die kandidaten is ongeveer 65% man en 35% vrouw. Aanduidingen voor mensen die zich niet als zodanig identificeren, komen op de lijsten niet voor.

Van de lijsttrekkers komen er 5 uit Voorhout en 4 uit Sassenheim. Het zijn 4 vrouwen en 5 mannen.
De kandidatenlijsten hebben verschillende lengtes, de langste is van het CDA en bevat 23 kandidaten. De kortste is van de Partij voor Teylingen en bestaat uit 9 kandidaten. Het waren er oorspronkelijk 12, maar drie van hen trokken zich terug. Deze partij heeft als enige geen kandidaten uit Warmond.
Onderstaand een staafdiagram van de het aantal kandidaten per partij per dorp. TME is Teylingen Met Elkaar, het voormalige Progressief Teylingen.

De top 6
Lang niet alle kandidaten hebben kans om ook echt in de raad te komen. De kans dat een partij meer dan 6 zetels behaalt is niet echt groot. Daarom hebben we nog wat nader gekeken naar de eerste 6 kandidaten van iedere lijst. Dat zijn de mensen die het meeste kans hebben om gekozen te worden, dan wel in de loop van de volgende raadsperiode als invaller aan de slag te moeten. Het zijn meestal ook de mensen die de meeste motivatie hebben om daadwerkelijk de raad in te gaan. Dan hebben we het dus over 54 van de 147 kandidaten.
De man/vrouwverhouding en ook de verhouding in het aantal kandidaten per dorp veranderen dan niet significant. Van die 54 kandidaten komen er 31 uit Voorhout, 16 uit Sassenheim en 7 uit Warmond. Het valt op dat de VVD er niet in geslaagd is om een vertegenwoordiger uit Warmond te krijgen bij die eerste 6. Dat geldt ook voor de ChristenUnie. En de Partij voor Teylingen had sowieso al niemand uit dat dorp.
Waar ligt het zwaartepunt?
Verder zien we dat, wanneer we naar die koplopers kijken, een aantal partijen het zwaartepunt duidelijk in Voorhout heeft liggen. Bij het CDA, D66 en Trilokaal zijn 4 van de eerste 6 kandidaten afkomstig uit Voorhout, bij de ChristenUnie en de Partij voor Teylingen zijn dat er zelfs 5. De VVD heeft het zwaartepunt in Sassenheim liggen met 4 van de 6. GroenLinks is de enige partij die de eerste 6 keurig over de dorpen heeft verdeeld. Ieder dorp heeft er 2. Bij FvD lijkt het wel of ze rekening gehouden hebben met de grootte van de dorpen: van de 6 komen er 3 uit Voorhout, 2 uit Sassenheim en 1 uit Warmond. Bij TME zien we dezelfde getallen, maar hebben Voorhout en Sassenheim van plaats gewisseld.
Wat ten slotte nog opvalt is dat de top 6 van de ChristenUnie uit 5 vrouwen en 1 man bestaat, terwijl er bij de Partij voor Teylingen uitsluitend mannen op die eerste 6 plaatsen staan.
Vergelijking tussen dorpen
Omdat het ene dorp groter is dan het andere, hebben we ook het totaal aantal kandidaten van de verschillende partijen per 1000 inwoners per dorp nog even voor je in een staafdiagram gezet. Per 1000 inwoners zijn er relatief weinig kandidaten uit Sassenheim.

Download kandidatenlijsten
Ben je benieuwd wie er allemaal op de kandidatenlijsten staan en waar ze wonen? Klik dan hier.
Je komt dan op een downloadbaar pdf terecht dat het proces verbaal van het centraal stembureau bevat. Even scrollen en je komt de kandidatenlijsten tegen.
Programma’s
Ervan uitgaande dat die 9 partijen straks allemaal in de raad vertegenwoordigd zijn, zal er ook in de komende periode weer lang vergaderd worden. Per onderwerp zijn er namelijk minstens tien sprekers die twee keer wat gaan zeggen, 9 partijen en tenminste 1 wethouder. Dat resulteert in maximaal twintig spreektermijnen per agendapunt. “Maximaal”, omdat niet iedereen altijd het woord wil voeren. De uitgangspunten die sprekers in de debatten de komende vier jaar gaan hanteren, kun je terugvinden in de verkiezingsprogramma’s. Hierbij de links. Op de sites vind je vaak een lijstje met volgens de betreffende partij belangrijke standpunten. Het hele programma moet je veelal downloaden als pdf.
Verkiezingsprogramma’s
| VVD | CDA |
| GroenLinks/PvdA | D66 |
| Trilokaal | Teylingen Met Elkaar |
| ChristenUnie | Forum voor Democratie |
| Partij voor Teylingen |
